אם אתן מרגישות מבולבלות לגבי ״מה טוב״ ו״מה נכון״ לכן, ונדמה שבכל שני וחמישי המדע סותר את עצמו וההמלצות משתנות – אתן לא לבד. תפקידן של כותרות בתקשורת הוא ליצור סקרנות ועניין. פעמים רבות, הקשר בינן לבין תוכן ומסקנות המחקר עליו הן מדווחות, הוא קלוש. חלק משמעותי מהעבודה השוטפת שלי הוא להנגיש ולהסביר את משמעותם של מחקרים רפואיים.

שאלות לשאול את עצמנו כששוקלים רלוונטיות של תוצאות מחקר:

• מה היה מבנה המחקר?
האם הוא רק מציג קשר סטטיסטי או מוכיח סיבה ותוצאה? האם המחקר משווה בין קבוצות דומות שקיבלו טיפולים שונים? האם הנבדקים והחוקרים ידעו מי מקבל את הטיפול הנבדק ומי מקבל פלסבו או טיפול קיים?

כמה אנשים נבדקו בו?
והאם אלו בכלל היו אנשים באמת, או שמא חולדות או רק אסופת תאים בצלחת פטרי?

• מה היו מינון ואיכות החומרים שניטלו בו?
האם המינונים שניטלו במחקר תואמים את ההמלצה הרפואית הקיימת, פחותים ממנה או עוברים אותה? האם התוסף שניטל בעל ריכוז חומרים פעילים מתאים, בנגזרת המועדפת לפי מחקרים קודמים?

• מה היה מקור מימון המחקר והאם היתה אפשרות להטיית החוקרים?

• כמה אמין המגזין בו פורסם המחקר?

ומה המסקנה?

גם כשהתשובות לשאלות האלו מצביעות על מחקר באיכות נמוכה, זה כמובן לא אומר שלמחקרים האלו אין משמעות. זה רק אומר שצריך לדעת איך לקרוא אותם, ובאיזו פרופורציה לשים אותם.

אולי הדבר החשוב ביותר לזכור, הוא שאף מחקר – פורץ דרך ככל שיהיה – אינו עומד לבד בפני עצמו, אלא תורם מידע שמתיישב יחד עם נתונים נוספים שתומכים או סותרים בו. את כל המידע הזה צריך לתעדף לפי אמינות, ולפי רלוונטיות.
זה אומר שכשקוראים מידע חלקי ממאמר כזה ופועלים על פיו – במקרה הטוב, לא בהכרח נראה את ההשפעה החיובית שציפינו לה. במקרה הרע, אנחנו עלולות לגרום לעצמנו נזק.

זו הסיבה שכל כך חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך ומיודע לפני שמתחילים לקחת תוספי תזונה וצמחים או לפני שמבצעים שינויים משמעותיים בתזונה או בפעילות גופנית.

דבר נוסף שחשוב להבין ולזכור הוא שאין המלצות אבסולוטיות שנכונות לכולן, כי אנחנו שונות זו מזו. לכן אנחנו זקוקות להמלצות שונות – השינויים שביצעה השכנה כדי להוריד את רמות הכולסטרול שלה, לא בהכרח יעזרו לך, ולהיפך.
בדיוק כפי שהמחקר מכיל פרטים רבים שדורשים התייחסות ותיעדוף בראיה כוללנית, כך גם גוף האדם והתהליך שעבר כדי לפתח מחלה.
הצגת נקודת המבט הזו היא חלק מהותי מתפקיד המטפל, כפי שאני רואה אותו.

חזרה למאמרים

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה:054-5855431

הרשמי לעדכונים